הכינו את האנדרואיד שלכם לחורף

מאת: עידו

אז למה הרובוט של אנדרואיד צריך טישו?

היום בעידן הסמארטפונים אנחנו יכולים לעשות כמעט הכל דרך הטלפון הנייד שלנו- לקרוא מיילים, להעלות סרטים לרשת, לבדוק את חשבון הבנק ובמקרים מסוימים, תופתעו לדעת-  אפילו להשתמש בו כמכשיר סלולרי.
מאחר ומדובר בעולם כה אטרקטיבי,גם הוירוסים מתחילים לעשות את דרכם לניידים החכמים שלנו, לפחות לחלקם.
חברת Symantec  פרסמה התראה על וירוס מסוג סוס טרויאני, שמסתתר בכמה מהאפליקציות שניתן להוריד דרך חנות האפליקציות של משתמשי האנדרואיד. אז איך זה שרק הרובוט הירוק של גוגל בסכנה? שתי סיבות עיקריות:

חנות האפליקציות:

כידוע, השוני העיקרי בין ה-Appstore לאנדרואיד מרקט הוא שמשתמשי האנדרואיד יכולים להוריד אפליקציות מהחנות מבלי שהן עברו סינון או בדיקה כלשהי, מה שאמנם מצביע על חופש מידע ויצירה, אך מצד שני גם מאפשר החדרת וירוסים וגורמים זדוניים אחרים לכמות גדולה של משתמשים לפני שמאתרים את התוכנה הנגועה.

מערכת ההפעלה:

מערכת ההפעלה "אנדרואיד" פועלת על אותו עיקרון של מערכות הפעלה הפועלות על מחשבי ה-PC שכל אחד מאתנו מחזיק בבית, מה שחושף אותה בדיוק כמו את אחיה הגדולים לוירוסים רבים מהרשת.

אז איך זה שמערכת ההפעלה של אפל לא בסכנה? בדיוק מאותה הסיבה, מערכת ההפעלה שנמצאת על האייפון היא האחות הקטנה של מערכות המחשבים הביתיים (והניידים) של אפל (סדרות ה-Mac), שם קיימת חסינות גדולה יותר לוירוסים, בשל מדיניות "גן סגור", שמאפשרת כניסה של אפליקציות שאושרו ע"י אפל- בלבד.
לפי אזהרות Symantec, המצב למשתמשי האנדרואיד רחוק מלהיות אופטימי והחברה אף זיהתה סוס טרויאני חדש – Android.Counterclank, שהוא בעצם שדרוג של סוס טרויאני ותיק ומוכר באנדרואיד מרקט אשר קיים בשם Android.Tonclank.

על פי המידע שמגיע מSymantec  הסוס הטרויאני החדש מתחבא גם הוא במספר רב של אפליקציות שניתן להוריד בעזרת מערכת ההפעלה של אנדרואיד ומתפקד כ-Botnet: וירוס הפועל כרובוט המאפשר ליוצר שלו שליטה מרחוק על המכשיר הנגוע, מה שמאפשר גניבת מידע רב מהנייד.

מסריקה קצרה של רשימת האפליקציות הנגועות שפורסמה על ידי Symantec אפשר לראות שהאפליקציות הנגועות הן אפליקציות חינמיות בעלות תוכן פורנוגראפי או משחקים.

טבלת התוכנות הנגועות. מקור: Symantec

אז איך מוודאים שהמכשיר שלנו לא פגוע?

לפי Symantec, ברגע שהסוס הטרויאני פעיל על מכשיר נגוע, המכשיר יריץ אפליקציה בשם apperhand, שניתן לראות ביחד עם שאר האפליקציות הפעילות.

כך תזהו שמכשירכם נגוע. מקור: Symantec

סימן נוסף לכך שהמכשיר נגוע הוא הופעת אייקון של זכוכית מגדלת באחד ממסכי הבית שלכם, המתחזה למנוע חיפוש.

זכוכית מגדלת. היזהרו מוירוסים!

אחת הדרכים היותר נפוצות למנוע וירוסים על הנייד שלנו היא אנטי-וירוס שהותאם לשימוש בנייד. קיימות מספר חברות המציעות את השירות הזה, חלקן אפילו חינמיות. אבל כמו שלא מומלץ להסתפק באנטי-וירוס חינמי למחשב הביתי גם לא מומלץ לעשות זאת כאן. קחו בחשבון שגרסא חינמית תספק הגנה בסיסית בלבד.

תוכנות אנטי וירוס חינמיות בדרך כלל הן רק דוגמה של התוכנה בתשלום וברוב המקרים לא מאפשרת יותר מסריקה כללית של המכשיר, ולפעמים האנטי וירוס החינמי מכיל וירוסים בעצמו.

במידה ואינכם מעוניינים לרכוש אנטי וירוס למכשיר תוכלו להימנע מוירוסים על ידי הורדה סלקטיבית יותר של האפליקציות לנייד. קראו תמיד את ההודעות שצרכנים אחרים כתבו בחנות, יוצרי האפליקציה לא יכולים להסיר הודעות של משתמשים ולכן לא יוכלו להסתיר אזהרות מוירוסים.

עשו בדיקה זריזה בגוגל ותראו אם עולות אזהרות של גולשים לגבי האפליקציה או שמדובר בתוכנה נקייה לכל דבר. והכי חשוב, אם נתקלתם בתוכנה בעייתית שתפו אנשים בנושא, מידע מהסוג הזה מתפזר ברשת יותר מהר מאש בשדה קוצים.

נתקלתם באפליקצייה חשודה? שתפו אותנו!

מקורות לכתבה : Feeder | Symantec

, , ,

מאת:

עידו - נציג שירות לקוחות ותמיכה בגיימרים. בעלים גאה של PS3 וחי את עולם קונסולות המשחק בכלל ומשחקי הרשת בפרט.

צור קשר עם הכותב

2 תגובות לפוסט “הכינו את האנדרואיד שלכם לחורף”

  1. ענת כתב:

    כתבה מצוינת! תמיד אפשר לסמוך על הכתבים של 012 שיכתבו דברים עם טעם.

  2. haim כתב:

    כתבה מעניינת, יפה מאוד!