תחשבו לפני שאתם מעלים לרשת

מאת: עידו

24 במאי 2011

אינטרנט בטוח

בשנים האחרונות נכנסנו לעידן הרשתות החברתיות, בו אנו חיים ונושמים היום. מי מאיתנו לא בודק את פרופיל הפייסבוק כשהוא קם בבוקר, או מצייץ בטוויטר שהגיע לעבודה. שירותי המיקום השונים גם יחשפו איפה, מתי ועם מי אנחנו נמצאים, כל זה בנוסף למידע שאנו משתפים. השיתוף הוא כמעט אינסופי- תמונות, סטטוסים, סרטונים ועוד הם רק חלק מהמידע הגדול שאנו חושפים מדי יום ומבחירה, יש לציין.

תארו לעצמכם שאדם זר היה תופס אתכם באמצע הרחוב ומבקש כמה פרטים אישיים. האם הייתם מוסרים? לפי הסרטון הבא, כנראה שלא…

סוף "Share" במחשבה תחילה

עד כמה אנחנו באמת חושבים לפני שאנחנו משתפים ברשת? לאופי המידע שאנחנו משתפים עלולות להיות תוצאות לא נעימות בסופו של יום.
לפני שאנחנו ממהרים לפרסם תמונה, סטטוס או אפילו לשתף חוות דעת, יש כמה דברים שחשוב לקחת בחשבון.

את מי אני משתף במידע שלי?

אם להתייחס ספיציפית לפייסבוק, חשוב מאוד לוודא מהן הגדרות האבטחה שלנו. בכניסה להגדרות האבטחה בחשבון הפייסבוק, ניתן להגדיר שרק מי שנמצא ברשימת החברים יהיה חשוף לתכנים שלנו. להגדרות פרטיות נוספות ניתן להיעזר במצגת ההדרכה שלנו בנושא.

החזקת פרופיל פתוח לצפייה ע"י כולם, חושפת אותנו לקהל רחב של אנשים שאנו לא מכירים, דבר שעשוי לגרום לאיבוד שליטה על החשבון. במקרים רבים שפורסמו בתקשורת, התפרסמו סטטוסים ותמונות של גולשים בהקשרים רבים, וזאת בגלל פרופיל שהיה חשוף לכל.

דמיינו את כל הסטטוסים, ההזמנות לאירועים ובקשות החברות אצלכם בסלון…


לא תמיד אנו רוצים שידעו שאנחנו בדרך לקופת החולים או חוזרים מחתונה. כמו ב"חיים האמיתיים", יש דברים שנרצה לשמור רק לעצמנו ומקסימום לשתף את החברים.
בנוסף- וחשוב מאוד, לא נאשר כל בקשת חברות, משתי סיבות: לא כדאי לחשוף את החיים הפרטיים בפני זרים והסיבה השנייה- במידה ובחרנו בהגדרת הפרטיות "Friends of Friends"- אישור של אדם זר, יגרור חשיפה גם בפני כל החברים שלו.

אז כמה חברים יש לכם?


לפני פרסום, נחשוב פעמיים ונדע לסגנן ולנסח בהתאם. לאלו שמעוניינים בפרסום סטטוס רק עבור אנשים מסויימים, ניתן להגדיר זאת רק עבור אותו פרסום. לחיצה על המנעול הקטן תרחיב תפריט חד פעמי של הגדרות פרטיות- רק עבור הפוסט החדש. שימו לב: לא ניתן לשנות את ההגדרות לאחר הפרסום. עוד טיפים תוכלו למצוא במדריך הטיפים והטריקים שלנו לפייסבוק.

לפני שאתם משתפים, כדאי שתחשבו

האם אני מפרסם מתוך כעס?

חוות דעת על אדם מסויים, מקום העבודה שלכם או הערה פוליטית הן תמיד רגישות, רצוי לחשוב לפני שמפרסמים אותן ולהחליט אם כדאי בכלל.

האם מישהו עשוי לפרש לא נכון את הסטטוס שלי? האם הפוסט עשוי לפגוע במישהו?

קשה מאוד להעביר רגש בטקסט, חשבו טוב, פסקו טוב, והקפידו להכניס סמיילים במקום הנכון, ולא- היום שאחרי יהיה די מפדח.

האם אני מראה צד שלילי מעצמי?

מה שיפה ברשת הוא גם מה שמפחיד בה- כל המידע נשמר לאורך זמן, אתם מוזמנים לגגל את עצמכם ולראות שרשורים ישנים מפורומים, תמונות ששותפו בתיכון או סתם סטטוסים מאתר "מקושרים", עוד מהתקופה של השחרור מהצבא.
הרשת זוכרת כל דבר שעשיתם, הקפידו לא ליצור לעצמכם דמות שלילית ברשת.

האם אני מגלה יותר מדי מידע מעצמי?

בעידן שבו הפייסבוק שולט בחיינו (זה הזמן להודות בכך), הכל נעשה רגיש יותר. אם להתייחס לצה"ל- הרי שכל חייל היום מדווח בסטטוס על עלייה לשמירה, סגירת שבת באבט"ש או אפילו יציאה למבצע ("אחלו לי בהצלחה").

מיותר לציין שהאוייב-מאזין, וזו לא סיסמא. קיימות מערכות ניטור שרק מחפשות כל היום שבבי מידע בנושאים אלו. בצעו הפרדה ברורה- מה מפרסמים ומשתפים, ומה משאירים ל'פנים מול פנים'. היזהרו מפרסום תמונות סוף קורס, אשר חושפות תגים,סיכות וסמלים ושימו לב היטב לסטטוסים שלכם.

הורים לילדים?

גם ילדים, למרות הגבלת הגיל, שוהים שעות רבות ברשתות החברתיות ובפייסבוק בפרט. לאחרונה פורסם שבפייסבוק ומיקרוסופט פיתחו כלים אשר יעזרו במלחמה נגד פדופילים במטרה להוריד את גיל ההרשמה לאתר. למרות הגבלת הגיל, ילדים נרשמים, ואף בידיעת ההורים, עם תאריכי לידה מזוייפים (הגבלת הגיל היא 13). אתם מוזמנים לנצל הטבה של בקרת התראות לחצי שנה ללא עלות בעמוד הפייסבוק שלנו.

כהורים, לא תרצו שאף אחד יקבל מידע אודות הילדים שלכם והיכן הם נמצאים. בצעו פיקוח יומיומי על העניין וודאו שהגדרות הפרטיות של הילדים שלכם מספיק חמורה בכדי שהפרופיל לא יוכל להיראות ע"י אנשים שאינם חבריהם.

יש לכם עוד שאלות בנושא? בואו לשאול אותנו בעמוד הפייסבוק שלנו

, ,

מאת:

עידו - נציג שירות לקוחות ותמיכה בגיימרים. בעלים גאה של PS3 וחי את עולם קונסולות המשחק בכלל ומשחקי הרשת בפרט.

צור קשר עם הכותב

סגור לתגובות.