מדריך: פתרון בעיות איטיות ברשת האלחוטית

מאת: עידו

21 באוקטובר 2010

תמיכת אינטרנט

בבתים רבים היום מותקן נתב אלחוטי (Wireless Router) כדי לחבר בין כל ההתקנים בבית – מחשבים נייחים, מחשבים ניידים, סלולריים ועוד – אל האינטרנט וגם בינם לבין עצמם. במצבים שבהם אנחנו מרגישים שהגלישה או ההורדה איטיות מהרגיל, כדאי לבדוק קודם כל האם הבעיה מופיעה רק באחד המכשירים או שהיא משותפת לכל המכשירים ברשת.

איטיות בכל המחשבים

אם כל המחשבים ברשת (אלחוטיים וקוויים) סובלים מאיטיות, הגורם הסביר לבעיה הוא הראוטר, המודם או ההגדרות אצל ספקית האינטרנט. כדי לפתור את התקלה יש לבצע את השלבים הבאים:

 1. שינוי הגדרת MTU בתפריט הראוטר: בתשתית של בזק הערך המומלץ הוא 1392. עבור תשתית של HOT, מומלץ לשנות לערך 1456. אם אינכם יודעים כיצד לגשת לתפריט הראוטר מומלץ כבר עכשיו לפנות לקבל סיוע ממוקד התמיכה.
 2. אתחול חשמלי לראוטר ולמודם.
 3. בדיקת מהירות גלישה.
 4. אם תוצאות בדיקת המהירות לא תקינות, יש לחבר את המודם ישירות למחשב ולבצע את הבדיקה בשנית. אם מהירות ההורדה עדיין לא תקינה, יש ליצור קשר עם ספקית האינטרנט לבדיקה מעמיקה בנושא.
 5. אם תוצאות הבדיקה מול המודם תקינות, יש לוודא שגירסת הקושחה של הראוטר עדכנית. את גירסת הקושחה העדכנית ניתן למצוא באתר של יצרן הראוטר.
 6. במצב שבו גירסת הקושחה (Firmware) בראוטר מעודכנת, יש לבצע איפוס לראוטר דרך חור ה"Reset" שנמצא בגב המכשיר. יש לשים לב שלאחר ביצוע ה"Reset" יש להגדיר מחדש את הגדרות החיבור בראוטר.

איטיות במחשב אחד

אם מדובר בבעיה שהחלה בזמן האחרון, מומלץ קודם כל לנסות לפתור אותה ע"י אתחול הציוד (כיבוי והדלקה).

איטיות במחשב אחד בד"כ נגרמת כתוצאה מעוצמת אות נמוכה (ריחוק מהראוטר, קירות בטון עבים ועוד). בהתחברות אלחוטית, בניגוד לחיבור הקווי, עוצמת הקליטה של הרשת מהווה גורם מכריע באיכות ומהירות הגלישה. יש מספר דרכים להעלאת עוצמת הקליטה:

 • לקרב את המחשב לראוטר. מרחק גדול מדי בין הראוטר למחשב עלול להקטין את עוצמת הקליטה.
 • לנטרל הפרעות פיזיות בין הראוטר למחשב. למשל:

 • לשנות את ערוץ השידור האלחוטי בראוטר לערוץ אחר (רק לא לערוצים 6 ו-11 שמתנגשים עם תדרים של מכשירים אלחוטיים אחרים בבית). בד"כ ניתן לשנות את הערוץ האלחוטי במסך ההגדרות האלחוטיות בתפריט הראוטר (Wireless Settings). מומלץ שערוץ השידור יהיה כמה שיותר גבוה.

סיבה נוספת שיכולה לגרום לאיטיות היא תוכנות במחשב (כמו "חומת אש", "אנטי וירוס" או וירוסים ותוכנות רוגלה) שמפריעות לגלישה. כדי לבדוק האם יש במחשב תוכנות המפריעות לגלישה אפשר לבצע בדיקת Netstat, לפי ההוראות להלן. חשוב מאוד להפעיל את המחשב מחדש לפני ביצוע הבדיקה (Restart) וגם לסגור את כל התוכנות ש"רצות" ברקע.

 1. לוחצים על "התחל" > "הפעלה" (Start > Run)
 2. מקלידים CMD ולוחצים "Enter"
 3. בחלון השחור שייפתח יש להקליד "netstat -n" (בלי מרכאות) ולוחצים על "Enter".

אם מתקבלות תחת הכותרת "Active Connections" יותר משלוש שורות עם כתובות IP ולידן המילה "Established", סימן שיש חשד לקיומן של תוכנות המאטות את קצב הגלישה או אפילו רוגלות (Spyware), לכן מומלץ להריץ סריקה במחשב עם תוכנה מתאימה.

כך נראה החלון אחרי בדיקת Netstat

אם תוצאות הבדיקה תקינות, סימן שכרטיס הרשת האלחוטי לא תקין. יש להתקין מחדש את ה-Driver שלו או להחליף לכרטיס אחר.

, , ,

מאת:

עידו - נציג שירות לקוחות ותמיכה בגיימרים. בעלים גאה של PS3 וחי את עולם קונסולות המשחק בכלל ומשחקי הרשת בפרט.

צור קשר עם הכותב

תגובה אחת לפוסט “מדריך: פתרון בעיות איטיות ברשת האלחוטית”

 1. תומר כתב:

  אחלה מדריך ! באמת עובד..

  בדיוק עברנו דירה לבנין עם הרבה רשתות WIFI ..

  עשיתי שתי פעולות וכעת אני מקבל את המהירות המלאה שעליה אני משלם (15 מגה)

  שינוי הגדרת MTU ושינוי ערוץ השידור האלחוטי בראוטר לערוץ אחר (שיניתי ל4)

  תודה רבה !